środa, 20 stycznia 2016


Tłumaczenia symultaniczne odbywają się jednocześnie z wystąpieniem. Tłumaczenia symultaniczne rosyjski odbywają się w kabinie dźwiękoszczelnej, w zespole minimum dwóch tłumaczy. Mówca główny znajduje się na sali i przemawia do zebranych. Z racji tego, że nie wszyscy zebrani muszą znać język, którym posługuje się mówiący, potrzebny jest tłumacz. I właśnie jego praca polega na słuchaniu przemawiającego przez słuchawki i tłumaczeniu w niemal tym samym czasie jego wypowiedzi i przekazywaniu treści słuchaczom, którzy wybrali właśnie ten język.

Większość osób, które dopiero stają przed wyborem swojej ścieżki życiowej decydują się na studia lingwistyczne i nie ma się czemu dziwić, kiedy przeprowadzone niedawno badania wskazują, że tłumacz to zawód przyszłości. Pomimo tego, że mechanizacja zdaje się wkraczać bardzo szeroko w nasze życie, to na pewno nie będzie ona w stanie doścignąć żywego organizmu w tej materii. Zaznaczę jeszcze, że większość z tych osób skuszonych jest wizją zarobienia sporej gotówki. Sprawdziliśmy ile może zarobić osoba na stanowisku tłumaczenia symultaniczne rosyjski. Okazuje się, że za jeden blok tłumaczeniowy usługi dwóch tłumaczy zarabia od 1200 do 1500 złotych. Za pracę do 4 godzin. Praca powyżej 4 godzin, to już dwa bloki tłumaczeniowe zatem i cena jest dwukrotnie wyższa. Okazuje się więc, że to naprawdę spory zarobek, jednak zastanówmy się czy pieniądze powinny być wyznacznikiem tego, że podjęlibyśmy się pracy tłumaczenia symultaniczne rosyjski?

Nie każdy z nas nadaje się do wykonywania takiej pracy. Dlaczego? Ponieważ weryfikuje ona jak radzimy sobie w stresujących sytuacjach, ponadto daje odczuć jak dużą podzielność uwagi mamy i czy faktycznie znamy język obcy na tyle, że odnajdziemy się w każdej konferencji, zarówno tej, które traktuje o informatyce i tej o najnowszych filmach 3D. Tłumacz musi dostosować tempo swojego tłumaczenia do mówiącego – jeżeli on zasuwa, to tłumacz też musi, jeżeli przemawia kwiecistym językiem, jest purystom językowym, to przed tłumaczem ogromne wyzwanie, jak podołać takiej pracy? Trzeba ją chyba po prostu kochać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz